Aktualności

Uzasadnienie biznesowe dla rozwiązań cyrkularnych (GOZ) i dekarbonizacji

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR, który odbył się 22 i 23 kwietnia, był okazją do wielu ciekawych spotkań i dyskusji, dla wszystkich tych, którym bliskie są kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Synergist reprezentowała Prezes Zarządu Ewa Palarczyk, która pierwszego dnia moderowała panel dyskusyjny Gospodarka Obiegu Zamkniętego: filozofia rozsądnego oszczędzania zasobów. 

Eksperci zgadzali się co do tego, że wiele wyzwań stoi przed nami, gdyż mimo rosnącej świadomości społecznej, wraz z rozwojem gospodarki nadal rośnie nasz apetyt na materiały. Według Circularity Gap Report w 2023 r. tylko 7,2% światowej gospodarki jest obecnie cyrkularne, w porównaniu z 9,1% w 2018 r. Oznacza to, że 90% materiałów jest marnowanych lub pozostaje niedostępnych do wykorzystania. 

W dyskusji, poza potrzebą regulacji, budowania świadomości przedsiębiorców i konsumentów, pojawiła się kwestia uzasadnienia biznesowego dla rozwiązań cyrkularnych dla przedsiębiorstw,  
a zatem opłacalności ekonomicznej przedsięwzięć.  

Istotnym aspektem pozwalającym na budowanie wartości modeli biznesowych o obiegu zamkniętym jest systemowe podejście oparte na współpracy, w które zaangażowanych jest wiele stron, często  
z różnych sektorów, w zakresie projektowania, produkcji, ale także przekształcenia łańcuchów dostaw oraz wzorców konsumpcji i praktyk gospodarowania odpadami.  

W drugim dniu Ewa Palarczyk wzięła udział w panelu dyskusyjnym Pilna czy zrównoważona Transformacja energetyczna? Przeciwdziałanie zmianie klimatu czy bezpieczeństwo? 

Jako Synergist, uważamy, że i pilna i zrównoważona. Ewa rozwinęła tę tezę z perspektywy przedsiębiorstw, dla których dekarbonizacja, a najpierw kalkulacja śladu węglowego w zakresach 1,2 i 3 jest często pierwszym aspektem transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dużo się mówi o kosztach transformacji, a mało o korzyściach. Tymczasem plan dekarbonizacji przedsiębiorstwa to często nakłady inwestycyjne, które trzeba ponieść, ale po to, by osiągnąć oczekiwany zwrot z inwestycji. Dzięki działaniom dekarbonizacyjnym często ujawniają się oszczędności w kosztach operacyjnych, dzięki redukcji zużycia lub ubytków energii elektrycznej, cieplnej i chłodu. 

Ewa zwróciła uwagę, że polscy przedsiębiorcy obecnie są w trudnej sytuacji na tle przedsiębiorstw europejskich, gdyż emisje CO2 na kWh wyprodukowanej energii są najwyższe w Europie, co znacznie pogarsza ich konkurencyjność klimatyczną. Pamiętać należy, że emisje GHG oraz stosowanie zrównoważonego podejścia do biznesu, już są, a będą jeszcze bardziej istotnym czynnikiem decydującym o współpracy ze strony partnerów biznesowych, zakupach w ramach łańcuchów dostaw, decyzji inwestycyjnych ze strony funduszy czy też codziennych decyzji konsumenckich. Dekarbonizacja zyskuje zatem wymiar strategiczny, stając się jednym z elementów budowania przewagi konkurencyjnej.  

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak Synergist może wesprzeć Twoją firmę w zakresie rozwiązań cyrkularnych (GOZ) lub dekarbonizacji, zapraszamy do kontaktu office@synergist.eu.com 

Scroll to Top