Aktualności

Coaching biznesowy- wsparcie pracowników po które warto sięgać częściej

Choć Coaching jest powszechną i szeroko wykorzystaną metodą pracy w biznesie mam wrażenie, że ciągle nie docenia się jego dobroczynnego działania szczególnie w kontekście wspierania liderów średniego i wysokiego szczebla lub w wyjątkowych sytuacjach gdzie potrzebne jest precyzyjne wsparcie na tu i teraz. Dlaczego w Synergist uważamy, że warto?

Dlaczego warto częściej z tego korzystać?
Nasze doświadczenia pracy coachingowej czy mentoringowej z liderami pokazują jasno, że często czują się samotni w swojej roli, nie zawsze mają od kogo odbić myśli i porozmawiać o wyzwaniach szczególnie czując irracjonalną presję, że mając stanowisko liderskie, powinni już wszystko wiedzieć i z wszystkimi wyzwaniami sami sobie radzić. Ciągle pokutuje u niektórych przekonanie, że sięgnięcie po wsparcie i pomoc jest oznaką słabości i że to niepotrzebny luksus a przecież coaching to nowoczesna oparta na badaniach i czerpiąca z wielu nowoczesnych nurtów psychologicznych metoda pracy, która może ułatwić i przyspieszyć przechodzenie przez trudne chwile czy wyzwania.

Co bardzo ważne i za rzadko wykorzystywane to to, że to niezwykle dopasowany do potrzeby proces na tu i teraz kiedy trzeba szybkiego, precyzyjnego wsparcia w danej potrzebie. Niekiedy jedna sesja interwencyjna coachingu biznesowego może dać ogrom korzyści.

Nie warto czekać zbyt długo.
Mamy takie doświadczenia, że klienci sięgają po wsparcie coachingowe, wtedy kiedy jest już im bardzo ciężko i bywa, że nawet wtedy towarzyszy temu pewne zażenowanie czy niepewność. Używam wtedy często metafory, że to tak jakby w XXI wieku czerpać dumę z tego, że chodzę z bólem zęba i nie muszę iść do dentysty, bo tak dzielnie daje sobie radę. Każdy, kto brał udział w tego typu profesjonalnych procesach pewnie mógł poczuć jaką wielką różnicę robi to, kiedy tylko jestem sam ze swoimi myślami, a jak inaczej wygląda refleksja, kiedy przerzucamy swoje myśli na papier. Zupełnie inną jakość w analizie powoduje sytuacja, kiedy powiem na głos pewne obawy, myśli i przekonania i odbije je w oczach i uszach innej osoby. Dodatkową wartością jest to, że jest to niezależna osoba spoza organizacji, patrząca z dystansem na to, co się dzieje.

Osobiście bardzo mocno wierzę w metody, które stosuję i sama jestem klientką coachingową dość regularnie i od paru lat na każdym trudnym etapie mojego życia sięgałam śmiało po ten rodzaj wsparcia. Oczywiście, też sobie bym bez tego wsparcia poradziła, natomiast mam głębokie przekonanie, że trwałoby to dłużej i więcej mnie kosztowało już nie mówiąc o osiągnięciu takiego poziomu pracy, jaki dzięki temu był możliwy.

Kiedy szczególnie warto sięgnąć po tę formę wsparcia?
Istnieją specyficzne sytuacje, gdzie to wsparcie coachingowe jest liderom szczególnie potrzebne i warto je im zaproponować. Na pewno do takich sytuacji należy wchodzenie w rolę lidera, przejmowanie nowego zespołu, przechodzenie przez większe zmiany, ale też i szczególnego rodzaju wyzwania i trudności ciągła praca pod dużą presją i ekspozycją na stres, kłopot relacyjny w zespole lub spadek motywacji i zaangażowania, trudny dylemat. 

Kolejną sytuacją, kiedy to wsparcie jest szczególnie potrzebne jest taki moment, kiedy z jakichś powodów uznamy, że lider potrzebuje nad sobą popracować i zmienić coś w swoim zachowaniu. Czasami takie sytuacje wynikają z pracy nad konfliktem w zespole lub dzięki badaniu 360. Bywają takie sytuacje, że dana osoba mimo wielu talentów i wielkiego potencjału potrzebuje popracować nad pewnymi postawami czy też umiejętnościami z zakresu “Human Skills”. To, co może być pułapką to założenie, że sama świadomość i chęć zmiany wystarczy. Jeżeli ktoś przez lata funkcjonował w pewnych schematach komunikacji, reagowania i zachowań to nie będzie mu łatwo zmienić swoich nawyków bez odpowiedniego wsparcia i świadomej regularnej pracy nad sobą. Dodatkową trudnością jest to, że mimo dostępu do wiedzy na najwyższym poziomie, liderzy to zazwyczaj ludzie bardzo zajęci, którzy niosą dużą odpowiedzialność a przez to właśnie i przez pośpiech bardzo łatwo wracają do starych nawyków.

Jak wyglądają przykładowe elementy procesu coachingowego?

  • ustalanie celów i doprecyzowywanie ich.
  • wypracowanie nowych opcji i sposobów realizacji dzięki poszerzaniu kreatywności i wiedzy.
  • zdefiniowanie planu działania.
  • monitoring postępów.
  • budowanie motywacji i wspierających przekonań.
  • badanie ryzyka i wypracowywanie sposobów radzenia sobie z nim.

Zasada poufności jest w tym zawodzie niezwykle ważna. Coach zachowuje w tajemnicy wszelkie informacje i dane uzyskane od Klienta i nie może ich wykorzystać ani przekazywać dalej w żadnej formie. Obowiązuje tu całkowita tajemnica zawodowa, o ile strony nie ustalą inaczej. W przypadku coachingu biznesowego, jeśli sponsorem jest firma, ustalana jest wspólnie przez Klienta i coach forma raportowania wyników procesu.

Przykładowe cytaty z referencji klientów:

“Stosowałam coaching biznesowy jako wsparcie dla organizacji, zarówno jako klientka jak i osoba kierująca na coaching innych pracowników potrzebujących wsparcia w najróżniejszych tematach. Oceniam tego typu pracę coachingową jako wysoce skuteczną i dającą szybki efekt w kontekście zmiany postaw lub poprawy kompetencji miękkich i liderskich. Coaching z Martyną uważam za jedno z najlepszych narzędzi tam, gdzie potrzebujemy szybkiego, uszytego na potrzeby pracownika wsparcia.”  Head of People & Culture. – Justyna Grzywarczyk

“Coaching jest nieocenionym narzędziem w pokonywaniu złożonych wyzwań związanych z przywództwem i biznesem. Korzystanie z sesji coachingowych,
w miarę potrzeb, nie tylko zwiększyło moją efektywność i skuteczność jako lidera, ale także przyniosło pozytywne doświadczenia w kierowaniu moim zespołem przez podobne procesy. Polecam coaching jako potężne narzędzie wsparcia dla liderów, którzy chcą podnieść swój wpływ na organizację.” 
Director, Software Engineering – Maciej Oczko 

“Martyna supported my executive development process in a very effective manner. Our sessions helped me to proceed with company transformation in a very dynamic business environment (2020 and 2021). Despite many obstacles, her results-oriented approach helped me create a team of very strong professionals. In 2021, we achieved best ever company revenue in 110 years of company history”   Aleksander Sawiuk – Site Director.

Scroll to Top