Aktualności

Jak zachęcać zarządy firm do aktywnych rozmów o zrównoważonym rozwoju i ESG?

Często jesteśmy pytani o to, jak zachęcić zarządy firm do aktywnych rozmów o zrównoważonym rozwoju i ESG?

Historycznie ESG, a wcześniej CSR umiejscowiony był w komórkach ds. relacji inwestorskich, PR, marketingu czy komunikacji, rzadko kiedy w komórce ds. strategii i traktowany przez zarządy jako działania o charakterze strategicznym.

W ostatnich latach, z uwagi na złożoność obowiązujących i nowych regulacji, zrównoważony rozwój utożsamiany jest głównie z perspektywą zgodności z wymogami ESG. Zrównoważony biznes, traktowany jako konieczność spełniania wymogów regulacyjnych oznacza dla zarządów konieczność ponoszenia kosztów zgodności (cost of compliance) i często nadal nie jest elementem strategicznego planowania rozwoju firmy.

Jest to częste, ale niestety dość zawężone myślenie, które pozbawia firmy patrzenia na zrównoważony rozwój z perspektywy strategii i modelu biznesowego. Niestety zdarza się, że zgodność z regulacjami ESG traktowana jest jako swoista checklista, którą trzeba wypełnić. W takich przypadkach trudno mówić o głębszej analizie strategicznej i zastanowieniu się, jakie są nasze priorytety? Gdzie chcemy budować wartość dla siebie i naszych klientów? Jak to wszystko wdrożyć? Jak mierzyć, to co się wdraża? I wreszcie jak raportować to co się wdrożyło.

Dobrym punktem wyjścia do rozmowy jest próba określenia Why i What, a potem How. Czy zrównoważony rozwój i ESG mają być wyłącznie „dekoracją”, czy też świadomie budowanym elementem strategii?

Warto zaprosić zarząd do warsztatu analizy podwójnej istotności, jako elementu dyskusji i analizy strategicznej celów i modelu biznesowego firmy. To pozwoli określić priorytety, oczekiwane rezultaty i zaplanować operacjonalizację zrównoważonej transformacji biznesu. Taka rozmowa koncentruje się na docelowych korzyściach, wartości jaką możemy budować, bo w zrównoważonym rozwoju o korzyści finansowe, społeczne i środowiskowe chodzi. Pora przestać myśleć o ESG wyłącznie jako doraźnym wydatku budżetowym.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do pobrania naszego raportu o trendach i anty-trendach wdrażania zrównoważonej transformacji biznesu. Możesz pobrać go tutaj:

Scroll to Top